Cornell Dubilier Electronics (CDE) SK330M160ST
SK330M160ST
Part No.:
SK330M160ST
Datasheet:
ShinYuaSK330M160ST.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6.03Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
150 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
210 mA @ 1 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.906 (23.00mm)