Cornell Dubilier Electronics (CDE) SK331M6R3ST
SK331M6R3ST
Part No.:
SK331M6R3ST
Datasheet:
ShinYuaSK331M6R3ST.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
880mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
300 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
330 mA @ 1 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)