Cornell Dubilier Electronics (CDE) SK3R3M160ST
SK3R3M160ST
Part No.:
SK3R3M160ST
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaSK3R3M160ST.pdf
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SK
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
60.32Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
35 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
49 mA @ 1 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)