Cornell Dubilier Electronics (CDE) SKA471M025
SKA471M025
Part No.:
SKA471M025
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaSKA471M025.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V AXIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SKA
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
470mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
480 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
528 mA @ 1 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.394 Dia x 0.827 L (10.00mm x 21.00mm)