Samtec Inc. SL-112-G-12
SL-112-G-12
Part No.:
SL-112-G-12
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaSL-112-G-12.pdf
Description:
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
Packaging:
Bulk
Series:
SL
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Receptacle
ContactType:
Female Socket
Style:
Board to Board
NumberofPositions:
12
NumberofPositionsLoaded:
All
Pitch-Mating:
0.100 (2.54mm)
NumberofRows:
1
RowSpacing-Mating:
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
10.0µin (0.25µm)
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.095 (2.41mm)
ContactLength-Post:
0.095 (2.41mm)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C