DB Unlimited SM160816-1
SM160816-1
Part No.:
SM160816-1
Manufacturer:
DB Unlimited
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaSM160816-1.pdf
Description:
HIGH TEMP DYNAMIC MICRO SPEAKER
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
FrequencyRange:
880 Hz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant:
Impedance:
16 Ohms
Efficiency-dBA:
85.00
Efficiency-Testing:
100mm
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
300 mW
Power-Max:
600 mW
PortLocation:
Top
Shape:
Round
Material-Cone:
Polyethylene Naphthalate (PEN)
Material-Magnet:
IngressProtection:
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)