Stackpole Electronics Inc SM4124FT1R00
SM4124FT1R00
Part No.:
SM4124FT1R00
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
4124 J-Lead
Datasheet:
ShinYuaSM4124FT1R00.pdf
Description:
RES 1 OHM 1% 2W 4124
  • Related Categories
Package/Case:
4124 J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SM
ProductStatus:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.410 L x 0.240 W (10.41mm x 6.10mm)
Height-Seated(Max):
0.195 (4.95mm)