NTE Electronics, Inc SMC0805K563
SMC0805K563
Part No.:
SMC0805K563
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaSMC0805K563.pdf
Description:
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Bag
Series:
SMC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.079 L x 0.047 W (2.00mm x 1.20mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.051 (1.30mm)