United Chemi-Con SMG160VB471M22CLL
SMG160VB471M22CLL
Part No.:
SMG160VB471M22CLL
Datasheet:
SMG160VB471M22CLL.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.486Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.34 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.01 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.378 (35.00mm)