United Chemi-Con SMG16VB102M10X16LL
SMG16VB102M10X16LL
Part No.:
SMG16VB102M10X16LL
Datasheet:
SMG16VB102M10X16LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
921mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
785 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.1775 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)