United Chemi-Con SMG16VB472M20SLL
SMG16VB472M20SLL
Part No.:
SMG16VB472M20SLL
Datasheet:
SMG16VB472M20SLL.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.381Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.96 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.1168 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)