United Chemi-Con SMG16VB682M16X31LL
SMG16VB682M16X31LL
Part No.:
SMG16VB682M16X31LL
Datasheet:
SMG16VB682M16X31LL.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.13Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.52 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.7216 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)