United Chemi-Con SMG250VB10RM10X16LL
SMG250VB10RM10X16LL
Part No.:
SMG250VB10RM10X16LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
SMG250VB10RM10X16LL.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SMG
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
100mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
105 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
189 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)