United Chemi-Con SMG250VB121M20ALL
SMG250VB121M20ALL
Part No.:
SMG250VB121M20ALL
Datasheet:
SMG250VB121M20ALL.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
100mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
530 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
795 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)