United Chemi-Con SMG250VB181M20BLL
SMG250VB181M20BLL
Part No.:
SMG250VB181M20BLL
Datasheet:
SMG250VB181M20BLL.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
680 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.02 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)