United Chemi-Con SMG250VB221M20CLL
SMG250VB221M20CLL
Part No.:
SMG250VB221M20CLL
Datasheet:
SMG250VB221M20CLL.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
78mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
780 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.17 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.378 (35.00mm)