United Chemi-Con SMG250VB2R2M6X11LL
SMG250VB2R2M6X11LL
Part No.:
SMG250VB2R2M6X11LL
Datasheet:
SMG250VB2R2M6X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
63mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
32 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
80 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)