United Chemi-Con SMG250VB391M25DLL
SMG250VB391M25DLL
Part No.:
SMG250VB391M25DLL
Datasheet:
SMG250VB391M25DLL.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
61mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.8 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
1.000 Dia (25.40mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)