United Chemi-Con SMG25VB472M16X31LL
SMG25VB472M16X31LL
Part No.:
SMG25VB472M16X31LL
Datasheet:
SMG25VB472M16X31LL.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
121mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.42 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.6136 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.240 (31.50mm)