United Chemi-Con SMG25VB472M20ALL
SMG25VB472M20ALL
Part No.:
SMG25VB472M20ALL
Datasheet:
SMG25VB472M20ALL.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.24 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.4192 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)