United Chemi-Con SMG350VB101M20BLL
SMG350VB101M20BLL
Part No.:
SMG350VB101M20BLL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
SMG350VB101M20BLL.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SMG
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
71mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
500 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
715 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)