United Chemi-Con SMG350VB221M25DLL
SMG350VB221M25DLL
Part No.:
SMG350VB221M25DLL
Datasheet:
SMG350VB221M25DLL.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 350V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
65mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
890 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.2727 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
1.000 Dia (25.40mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)