United Chemi-Con SMG350VB47RM20SLL
SMG350VB47RM20SLL
Part No.:
SMG350VB47RM20SLL
Datasheet:
SMG350VB47RM20SLL.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.072Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
310 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
443.3 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)