United Chemi-Con SMG350VB4R7M10X12LL
SMG350VB4R7M10X12LL
Part No.:
SMG350VB4R7M10X12LL
Datasheet:
SMG350VB4R7M10X12LL.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.072Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
65 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
162.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)