United Chemi-Con SMG35VB221M8X11LL
SMG35VB221M8X11LL
Part No.:
SMG35VB221M8X11LL
Datasheet:
SMG35VB221M8X11LL.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
120.545Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
385 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
577.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.453 (11.50mm)