United Chemi-Con SMG400VB121M20DLL
SMG400VB121M20DLL
Part No.:
SMG400VB121M20DLL
Datasheet:
SMG400VB121M20DLL.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4.875Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
580 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
829.4 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)