United Chemi-Con SMG400VB33RM16X25LL
SMG400VB33RM16X25LL
Part No.:
SMG400VB33RM16X25LL
Datasheet:
SMG400VB33RM16X25LL.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
199mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
275 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
495 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)