United Chemi-Con SMG400VB56M20ALL
SMG400VB56M20ALL
Part No.:
SMG400VB56M20ALL
Datasheet:
SMG400VB56M20ALL.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
105mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
350 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
500.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)