United Chemi-Con SMG450VB1R0M10X12LL
SMG450VB1R0M10X12LL
Part No.:
SMG450VB1R0M10X12LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
SMG450VB1R0M10X12LL.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SMG
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
80mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
19 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
47.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)