United Chemi-Con SMG450VB33RM20ALL
SMG450VB33RM20ALL
Part No.:
SMG450VB33RM20ALL
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
SMG450VB33RM20ALL.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SMG
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
60.273Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
240 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
343.2 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)