United Chemi-Con SMG50VB152M20SLL
SMG50VB152M20SLL
Part No.:
SMG50VB152M20SLL
Datasheet:
SMG50VB152M20SLL.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.562Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.57 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.6956 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)