United Chemi-Con SMG50VB332M18X35LL
SMG50VB332M18X35LL
Part No.:
SMG50VB332M18X35LL
Datasheet:
SMG50VB332M18X35LL.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
40mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.16 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.398 (35.50mm)