United Chemi-Con SMG63VB392M25DLL
SMG63VB392M25DLL
Part No.:
SMG63VB392M25DLL
Datasheet:
SMG63VB392M25DLL.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
55mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.72 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
1.000 Dia (25.40mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)