United Chemi-Con SMG63VB471M12X20LL
SMG63VB471M12X20LL
Part No.:
SMG63VB471M12X20LL
Datasheet:
SMG63VB471M12X20LL.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
317mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
900 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.35 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)