KEMET SMR5474J50J04L4BULK
SMR5474J50J04L4BULK
Part No.:
SMR5474J50J04L4BULK
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaSMR5474J50J04L4BULK.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 50VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Box
Series:
SMR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
30V
VoltageRating-DC:
50V
DielectricMaterial:
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.283 L x 0.197 W (7.20mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.394 (10.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)