TE Connectivity Passive Product SMW71R2JT
SMW71R2JT
Part No.:
SMW71R2JT
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaSMW71R2JT.pdf
Description:
SMW 7W 1R2 5% TAPED
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SM
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
7W
Composition:
Wirewound
Features:
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 200°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.906 L x 0.374 W (23.00mm x 9.50mm)
Height-Seated(Max):
0.390 (9.90mm)