Cornell Dubilier Electronics (CDE) SN221M025ST
SN221M025ST
Part No.:
SN221M025ST
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaSN221M025ST.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SN
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
900mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
390 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.512 Dia (13.00mm)
Height-Seated(Max):
0.787 (20.00mm)