Cornell Dubilier Electronics (CDE) SN2R2M100ST
SN2R2M100ST
Part No.:
SN2R2M100ST
Datasheet:
ShinYuaSN2R2M100ST.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
60.32Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
34 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.236 Dia (6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)