Honeywell Sensing and Productivity Solutions SPTMV0015PG5W02
SPTMV0015PG5W02
Part No.:
SPTMV0015PG5W02
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaSPTMV0015PG5W02.pdf
Description:
SENSOR 15PSIG STEEL 100MV OUT
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
SPT
ProductStatus:
Obsolete
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Vented Gauge
OperatingPressure:
15PSI (103.42kPa)
OutputType:
Wheatstone Bridge
Output:
0 mV ~ 100 mV (10V)
Accuracy:
±0.25%
Voltage-Supply:
10V ~ 15V
PortSize:
Male - 1/4 (6.35mm) NPT
PortStyle:
Threaded
Features:
Temperature Compensated
TerminationStyle:
Cable 2'
MaximumPressure:
45PSI (310.26kPa)
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C