MEAN WELL USA Inc. SPU03M-15
SPU03M-15
Part No.:
SPU03M-15
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module, 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaSPU03M-15.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 3W
  • Related Categories
Package/Case:
7-SIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Series:
SPU03 (3W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
10.8V
Voltage-Input(Max):
13.2V
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
200mA
Power(Watts):
3 W
Voltage-Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP, SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency:
88%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.77 L x 0.30 W x 0.40 H (19.6mm x 7.5mm x 10.2mm)