Yageo SR0805FR-7T10KL
SR0805FR-7T10KL
Part No.:
SR0805FR-7T10KL
Manufacturer:
Yageo
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaSR0805FR-7T10KL.pdf
Description:
RES 10K OHM 1% 1/3W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SR
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.333W, 1/3W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.024 (0.60mm)