NTE Electronics, Inc SR1-0603-062
SR1-0603-062
Part No.:
SR1-0603-062
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaSR1-0603-062.pdf
Description:
RES 62 OHM 5% 1/16W 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Bag
Series:
SR1
ProductStatus:
Active
Resistance:
62 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)