NTE Electronics, Inc SR1-1206-068
SR1-1206-068
Part No.:
SR1-1206-068
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaSR1-1206-068.pdf
Description:
RES 68 OHM 5% 1/4W 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Bag
Series:
SR1
ProductStatus:
Active
Resistance:
68 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thick Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.126 L x 0.061 W (3.20mm x 1.55mm)
Height-Seated(Max):
0.024 (0.61mm)