KYOCERA AVX SR151C222MAA
SR151C222MAA
Part No.:
SR151C222MAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaSR151C222MAA.pdf
Description:
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
SkyCap® SR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.150 L x 0.100 W (3.81mm x 2.54mm)
Height-Seated(Max):
0.150 (3.81mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.100 (2.54mm)