KYOCERA AVX SR152C561KAATR1
SR152C561KAATR1
Part No.:
SR152C561KAATR1
Datasheet:
ShinYuaSR152C561KAATR1.pdf
Description:
CAP CER 560PF 200V X7R RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
560 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
200V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
0.150 L x 0.100 W (3.81mm x 2.54mm)
Height-Seated(Max):
0.150 (3.81mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.100 (2.54mm)