KYOCERA AVX SR201C104KAAAP1
SR201C104KAAAP1
Part No.:
SR201C104KAAAP1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaSR201C104KAAAP1.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
SkyCap® SR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.200 L x 0.125 W (5.08mm x 3.18mm)
Height-Seated(Max):
0.200 (5.08mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.100 (2.54mm)