KOA Speer Electronics, Inc. SR731ETTP4R7G
SR731ETTP4R7G
Part No.:
SR731ETTP4R7G
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaSR731ETTP4R7G.pdf
Description:
CURRENT SENSE RESISTOR
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SR73
ProductStatus:
Active
Resistance:
4.7 Ohms
Tolerance:
±2%
Power(Watts):
0.167W, 1/6W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)