KOA Speer Electronics, Inc. SR732ATTD2R2J
SR732ATTD2R2J
Part No.:
SR732ATTD2R2J
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaSR732ATTD2R2J.pdf
Description:
CURRENT SENSE RESISTOR
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SR73
ProductStatus:
Active
Resistance:
2.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.333W, 1/3W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.024 (0.60mm)