Bourns Inc. SRF1006-402Y
SRF1006-402Y
Part No.:
SRF1006-402Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Common Mode Chokes
Package:
Datasheet:
ShinYuaSRF1006-402Y.pdf
Description:
CMC 4MH 300MA 2LN 4KOHM SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SRF1006
ProductStatus:
Active
FilterType:
Signal Line
NumberofLines:
2
Impedance@Frequency:
4 kOhms @ 500 kHz
Inductance@Frequency:
4 mH @ 100 kHz
CurrentRating(Max):
300mA
DCResistance(DCR)(Max):
550mOhm
VoltageRating-DC:
50V
VoltageRating-AC:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Ratings:
ApprovalAgency:
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.394 L x 0.343 W (10.00mm x 8.70mm)
Height(Max):
0.256 (6.50mm)