Lumex Opto/Components Inc. SSL-LXA228GC-TR21
SSL-LXA228GC-TR21
Part No.:
SSL-LXA228GC-TR21
Manufacturer:
Lumex Opto/Components Inc.
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
2-SMD, Yoke Bend
Datasheet:
ShinYuaSSL-LXA228GC-TR21.pdf
Description:
LED GREEN CLEAR YOKE LEAD SMD
  • Related Categories
Package/Case:
2-SMD, Yoke Bend
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Color:
Green
Configuration:
Standard
LensColor:
Colorless
LensTransparency:
Clear
MillicandelaRating:
30mcd
LensStyle:
Round with Domed Top
LensSize:
1.90mm Dia
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
2.1V
Current-Test:
20mA
ViewingAngle:
25°
MountingType:
Surface Mount
Wavelength-Dominant:
Wavelength-Peak:
565nm
Features:
Size/Dimension:
2.50mm L x 2.00mm W